Wielkanocna pisanka

     Wielkanoc , główne kojarzy nam się z pisankami . Dla urozmaicenia świątecznego stołu każdy może sobie taką pisankę przygotować samodzielnie . Wystarczy zaledwie kilka rzeczy i jeden wieczór, a dekoracja będzie gotowa.
Poniżej przedstawię kilka propozycji wykonania pisanek różnymi technikami i materiałami .

   
     Podstawą oczywiście jest zakup jajka .Wszystkie poniższe jajka bazują na jajku styropianowym 12 lub 15 cm . Wybór rozmiarów jest różny i każdy znajdzie odpowiedni dla siebie. Większe mogą być stosowane do postawienia na stole ,mniejsze do zawieszenia do okna . Wszystko zależy od naszej inwencji i potrzeb.
    Do większości jajek niezbędne są wstążki , szpilki , gotowe aplikacje , cekiny , sznurek , klej na gorąco .  Pierwsze dwa zdjęcia obrazują tzw. metodę karczocha . W metodzie tej wykorzystuję się najczęściej wstążkę atłasową 2,5 cm pociętą na 6-7 cm fragmenty. Każdy taki kawałek składa się w trójkącik i za pomocą szpilek przyczepia do jajka. Należy mieć na uwadze , że ozdabianie takiego jajka jak na zdjęciu zaczynamy od środka ( czyli tam gdzie znajdują się teraz kwiaty) . Następnie warstwa po warstwie idziemy w kierunku obwodu . 
     Fajnym pomysłem jest też wykorzystanie sznurka i starych koronek lub innych recyklingowych elementów z garderoby czy starych serwetek . Zaczynamy od podklejenia sznurka na jednym czubku jajka i obwijamy aż do końca. Następnie doklejamy aplikację najlepiej klejem na gorącą lub dowolnym klejem introligatorskim . 
     Można też poszaleć metodą decoupage czyli wykorzystać serwetkę , papier ryżowy lub wydruk z drukarki laserowej . W jajku z aniołem akurat został wykorzystany wydruk laserowy , który za pomocą specjalnego kleju do robienia transferów został na jajko nalepiony . Ten klej  po kilkukrotnym nałożeniu na wydruk, a następnie zrolowaniu zamoczonej kartki , tworzy elastyczną błonkę , która bardzo dobrze się sprawdza na elementach obłych. Następnie potrzebujemy glinkę samoutwardzalną i jeden stempel . Glinkę rozprowadzamy na jajko odbijamy stemple i zostawiamy do wyschnięcia . Potem już malujemy i zdobimy według własnych upodobań.
     Ostatnie jajka to wariacja ze wstążką z wykorzystaniem japońskiej techniki kanzashi . Metoda ta polega na umiejętnym przycinaniu , składaniu i sklejaniu  wstążki. Dzięki tej metodzie możemy ozdobić nie tylko jajka ale i opaski i gumki do włosów i inne elementy naszych ubrań.   Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...