Tarta Tatin - dla wszystkich którzy lubią mocno maślany smak i jabłka


     Mocno maślany smak tarty, rozpływające się jabłka obtoczone nutą wanilii to wszystko tworzy niezwykłą tartę Tatin - tzw. odwróconą. Przepis pochodzi od francuskiego szefa cukiernictwa Thierry Ayel. Najlepsza jeszcze ciepła podana z gałką lodów. Tarte Tatin piecze się w piekarniku w specjalnej formie lub na patelni. Powinna to być patelnia metalowa lub żeliwna i z taką samą rączką. (Rączka nie może być plastikowa, drewniana itp. chyba, że można ją odkręcić).

Składniki na ciasto francuskie express (możemy również użyć gotowego ciasta francuskiego):
 • Mąka 180 g,
 • masło 80 g, 
 • mascarpone 120 g,
 • sól 2 g.
Składniki:
 • jabłka najlepiej szara reneta 2,5 kg,
 • masło 200 g,
 • cukier 250 g,
 • woda 0,5 l
 • laska wanilii 1 szt.
Karmel:
 • cukier 100 g, 
 • masło 50 g.
Przygotowanie ciasto francuskie express:
     Do mąki, dodać pokrojone na małe kawałeczki masło zimne i mascarpone. Szybko zagnieść i schłodzić w lodówce ok 20 min. Wykładamy ciasto na lekko omączony blat stołu. Rękoma formujemy blok o kształcie prostokąta i oprószamy mąką. Rozwałkowujemy ciasto (wałkując od siebie) na prostokąt o grubości mniej więcej 1/2 cm. Teraz składamy ciasto na 3, czyli tak, żeby po złożeniu miało 3 razy krótszą długość, a za to było 3 razy grubsze: dzielimy w myślach ciasto na 3 części i zewnętrzną 1/3 zaginamy i kładziemy na części środkowej, po czym drugą zewnętrzną 1/3 zaginamy i kładziemy na wierzch pozostałych 2 (pisze się to bardzo długo i brzmi skomplikowanie, ale robi się to w 3 sekundy). Teraz blok złożonego ciasta przekręcamy o 90 stopni i znów rozwałkowujemy na prostokąt, po czym składamy analogicznie na 3. Tą czynność powtarzamy 5 razy. Po czym znów na chwilkę wsadzamy ciasto do lodówki. Ciasto według tego przepisu starcza na 2 tarty. Choć drugą połowę możemy wykorzystać na coś innego.


     Obieramy jabłka i kroimy na połówki. Wydrążamy środek. Do wody dodajemy masło, cukier i laskę wanilii. Tak przygotowane połówki gotujemy 3 minuty.
Na patelni rozpuszczamy cukier pamiętając żeby go nie mieszać a tylko delikatnie potrząsać patelnią. Gdy cukier się rozpuści dokładamy masło i czekamy do całkowitego rozpuszczenia.
Patelnia musi być przystosowana do używania w piecu elektrycznym gdyż to w niej zapieczemy tarte.

      Na przygotowany karmel nakładam na stojąco i ściśle połówki jabłek aż do zapełnienia całej patelni. Następnie całość jabłek przykrywamy rozwałkowanym ciastem jak kołderką. Na górze robimy małą dziurkę ostrzem noża. Pieczemy w 180 stopniach ok 20 minut.
Po upieczeniu zostawiamy do przestygnięcia, następnie ponownie podgrzewamy na gazie lub płycie cały czas ruszając patelnią żeby nie dopuścić do przypalenia. Po 2-3 minutach przykładamy od góry talerz i obracamy patelnię. Jeżeli dobrze ułożyliśmy jabłka tarta zachowa swoją formę.Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...