CHLEBEK BANANOWY + dlaczego warto jeść banany z czerniejącą skórką...





        Błyskawiczny w przygotowaniu, nie potrzeba nawet miksera. Chlebek jest puszysty, aromatyczny i trochę wilgotny. Jest idealny jako ciasto, przekąska lub na drugie śniadanie z masełkiem lub dżemem. Jednym słowem rozpływa się w ustach. Świetny sposób na wykorzystanie przejrzałych już bananów. 




Porcja na średniej wielkości keksówkę:
  • 1,5 szkl. mąki
  • 1 duże jajko
  • 1/3 szkl. cukru
  • 3 duże dojrzałe banany (takie już z brązowymi plamami)
  • łyżeczka proszku do pieczenia
  • łyżeczka sody
  • 1/2 szklanki oleju 
  • opcjonalnie dwie garście żurawiny albo rodzynek
        


          Nagrzewamy piekarnik do 180°C. Zaczynamy od rozgniecenia bananów widelcem na papkę, następnie dodajemy jajko i olej, mieszamy. Potem dodajemy przesianą mąkę, proszek do pieczenia, sodę i cukier. Wszystko mieszamy krótko do połączenia składników.
        Do wyłożonej papierem do pieczenia keksówki  przelewamy ciasto. Pieczemy ok. 50 - 60 minut w temperaturze 180°C (do suchego patyczka).

        Opcjonalnie ciasto można udekorować lukrem i migdałami albo po prostu posypać delikatnie cukrem pudrem.


Lukier:

  • sok z połowy cytryny 
  • łyżka ciepłej przegotowanej wody 
  • cukier puder ( tyle, ile zabierze sok, tzn. dodawać po łyżce i mieszać aż do uzyskania pożądanej gęstości)


Rada: Jeśli masz w domu banany i nie są one jeszcze takie przejrzałe (z czarnymi plamkami) to możesz położyć koło nich kilka jabłek, to przyśpieszy dojrzewanie bananów.








Trochę istotnych informacji na temat bananów!!!

         Skórka dobrze dojrzałego banana jest pełna brązowych plam i kropek. Może nie wygląda to zbyt ładnie, ale warto jeść właśnie takie banany! Zwykle takie brązowe plamy na owocach kojarzą się z tym, że są one już zepsute, co powoduje, że są unikane. W przypadku bananów nic bardziej błędnego!!!

        Zielone banany zawierają niestety sporo ciężkostrawnej skrobi, która dopiero w czasie dojrzewania, zamienia się w cukry proste, czyli glukozę, sacharozę i fruktozę – stąd słodki smak dojrzałego banana. W bananach zielonych stosunek skrobi do cukrów wynosi 20:1, podczas gdy w żółtych proporcje są całkowicie odwrócone i wynoszą 1:20.
        Dojrzały banan ma dużo więcej wartościach odżywczych. Zawiera dużo węglowodanów, zajmuje czołowe miejsce wśród świeżych owoców , jeśli chodzi o tą kwestię. Banany mają bardzo niską zawartość tłuszczu. Zawierają dużą ilość mikroskładników, np. witaminy (C, B1, B2, B12, A, E), potas, magnez, wapń, fosfor, żelazo, sód i beta-karoten, selen.
        W bananach znajdują się także związki hormonalne, jak serotonina i norepinefryna, będące regulatorami ludzkiego systemu nerwowego.

        Całkiem dojrzały banan produkuje substancję zwaną CMN (Czynnik Martwicy Nowotworów), która ma zdolność zwalczania patologicznych komórek (ma przeciwrakowe zdolności).  Im bardziej dojrzały banan i ciemne plamy tym większa odporność. CMN pobudza produkcję białych krwinek, które pomagają walczyć z problemami zdrowotnymi.

Banany oddziaływają pozytywnie na wiele różnych aspektów zdrowotnych, m.in.:  
Ciśnienie krwi.  Dzięki dużej zawartości potasu  i małej zawartości soli banany świetnie pomagają obniżać ciśnienie.
     Anemia. Banany są bogate w żelazo, więc mogą stymulować produkcję hemoglobiny  we krwi .
     Depresja. Po zjedzeniu banana czujemy się lepiej. Dzieje się tak, ponieważ banany zawierają tryptofan. Jest to taki typ protein, które nasz organizm zamienia na serotoninę. Serotonina pomaga się zrelaksować, polepsza nastrój i uszczęśliwia.
     Zgaga. Te owoce działają  odkwaszająco na nasz organizm, (banan może pomóc na zgagę).
     Zaparcia. Mają dużą ilość błonnika,(pomocne w prawidłowym funkcjonowaniu jelit).

          Banan zawiera cztery razy więcej protein, dwa razy więcej węglowodanów, trzykrotnie więcej fosforu, pięć razy więcej witaminy A i żelaza, dwa razy więcej innych witamin i minerałów niż np. jabłko.


        Ważną informacją jest to, że w dojrzałych bananach skrobia zmienia się w cukry proste, łatwiejsze do strawienia ale mogące szybko podnieść cukier, co nie jest wskazane w przypadku osób chorych na cukrzycę lub np. mających nietolerancję węglowodanów.

        Bananów nie przechowujemy w lodówce, bo tracą swoje właściwości.








Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...